Διάρκεια σπουδών:  3 Ακαδημαϊκά Εξάμηνα Εξ Αποστάσεως

Επίπεδο σπουδών: Master από τη Σχολή Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης

Γλώσσα διδασκαλίας:  Ελληνικά ή Αγγλικά

Τύπος σπουδώνFull Time ή Part Time  // Συμβατική Φοίτηση

Κριτήρια εισδοχής:  Πτυχίο Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ιδρύματος της Ημεδαπής ή της Αλλοδαπής (Αναγνωρισμένο από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.)

Το Πρόγραμμα M.B.A. – Γενική Διοίκηση του Πανεπιστημίου Philips, έχει σχεδιαστεί για να παρέχει στους αποφοίτους τις γνώσεις, τις ικανότητες και τις δεξιότητες που απαιτούνται για να γίνουν παραγωγικοί, αποτελεσματικοί και πολύτιμοι επαγγελματίες στην κοινωνία, να προσαρμοστούν και να υπερέχουν σε ένα συνεχώς μεταβαλλόμενο επιχειρηματικό περιβάλλον.

Το πρόγραμμά M.B.A. έχει πιστοποιηθεί από το Chartered Management Institute του Ηνωμένου Βασιλείου, το οποίο παρέχει τα ψηλότερα πρότυπα αριστείας στο Μάνατζμεντ και στην Ηγεσία.

Το πρόγραμμα M.B.A. αποσκοπεί στην υποστήριξη των φοιτητών ώστε να αποκτήσουν τις απαραίτητες δεξιότητες για να είναι σε θέση να διαχειριστούν αποτελεσματικά τη σημερινή πραγματικότητα σε ένα πολύ ανταγωνιστικό περιβάλλον. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στη βοήθεια των φοιτητών για να αναπτύξουν ισχυρές και μεταβιβάσιμες δεξιότητες στη λήψη αποφάσεων. Οι επιχειρήσεις και οι οργανισμοί έχουν ανάγκη από ηγέτες με : α. βαθιά αντίληψη των βασικών πυλώνων της επιχείρησης και της σχετικής διαχείρισης, β. αυτοπεποίθηση και γ. ικανότητες ώστε να ανταποκρίνονται σε νέες προκλήσεις, ανεβάζοντας αφενός το επίπεδο των προσδοκιών τους και αφετέρου την εν γένει απόδοση του οργανισμού τον οποίο διοικούν.

Η πρόοδος τα τελευταία έτη έχει βοηθήσει πολύ, καθιστώντας την διδασκαλία του περιεχομένου των μαθημάτων ταχύτερη, βοηθώντας στη δημιουργία μιας εικονικής φοιτητικής κοινότητας για άτομα που σπουδάζουν εξ αποστάσεως. Υπάρχει μια αυξανόμενη τάση να απομακρυνθούμε από τη συμβατική μέθοδολογία δασκάλου-φοιτητή, χρησιμοποιώντας εξ αποστάσεως διδακτικό υλικό και μεθοδολογίες, την συμμετοχή συνεργαζόμενων και ομότιμου διδακτικού προσωπικού, και ενθαρρύνοντας τους φοιτητές να συνεργαστούν σε συζητήσεις μέσων κοινωνικής δικτύωσης, όπως το Facebook κ.α. Η αγορά για προσφορά και απόκτηση του M.B.A. έχει γίνει πιο ευέλικτη, και πολλοί πάροχοι προσφέρουν μαθήματα με τη μέθοδο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, ηλεκτρονικής μάθησης ή μερικής απασχόλησης, που γίνονται όλο και πιο δημοφιλή στα στελέχη των επιχειρήσεων.

Η πρόοδος τα τελευταία έτη έχει βοηθήσει πολύ, καθιστώντας την διδασκαλία του περιεχομένου των μαθημάτων ταχύτερη, βοηθώντας στη δημιουργία μιας εικονικής φοιτητικής κοινότητας για άτομα που σπουδάζουν εξ αποστάσεως. Υπάρχει μια αυξανόμενη τάση να απομακρυνθούμε από τη συμβατική μέθοδολογία δασκάλου-φοιτητή, χρησιμοποιώντας εξ αποστάσεως διδακτικό υλικό και μεθοδολογίες, την συμμετοχή συνεργαζόμενων και ομότιμου διδακτικού προσωπικού, και ενθαρρύνοντας τους φοιτητές να συνεργαστούν σε συζητήσεις μέσων κοινωνικής δικτύωσης, όπως το Facebook κ.α.Η αγορά για προσφορά και απόκτηση του M.B.A. έχει γίνει πιο ευέλικτη, και πολλοί πάροχοι προσφέρουν μαθήματα με τη μέθοδο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, ηλεκτρονικής μάθησης ή μερικής απασχόλησης, που γίνονται όλο και πιο δημοφιλή στα στελέχη των επιχειρήσεων. Η διεργασία της μάθησης με διαφοροποιημένες απαιτήσεις έχει νόημα για τους ανθρώπους που έχουν ευέλικτα πρότυπα εργασίας. Οι σπουδές MBA εξ αποστάσεως, δίνουν τη δυνατότητα στους φοιτητές να παραμείνουν στη δουλειά τους, ενώ σπουδάζουν, και ως εκ τούτου, δεν συνεπάγεται διακοπή της εργασίας και επαγγελματικής σταδιοδρομίας όπως συμβαίνει σε ένα συμβατικό πλήρους απασχόλησης MBA. Οι φοιτητές σε ένα ευέλικτο πρόγραμμα MBA, έχουν τη δυνατότητα να μάθουν έννοιες και να τις εφαρμόσουν αμέσως στην πράξη. Τέλος, οι κάτοχοι MBA έχουν πολλά να προσφέρουν, και θα συνεχίσουν να το κάνουν, «καθώς τα προγράμματα MBA συνεχίζουν να εξελίσσονται για να καλύψουν καλύτερα τις ανάγκες των πολυάσχολων στελεχών», εξηγεί ο Niger Banister.

Η γλώσσα διδασκαλίας είναι η Ελληνική ή η Αγγλική.

Με την επιτυχή ολοκλήρωση αυτού του προγράμματος, οι συμμετέχοντες θα είναι σε θέση να:

Προβλεπόμενα μαθησιακά αποτελέσματα σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Επαγγελματικών Προσόντων. Οι φοιτητές που αποφοιτούν από το πρόγραμμα θα πρέπει να είναι σε θέση να:

• Αναγνωρίζουν και να αξιολογούν τα κρίσιμα ζητήματα που αντιμετωπίζουν οι διάφοροι οργανισμοί.
  • Επιδεικνύουν τη γνώση του τρόπου επιλογής των προτεραιοτήτων για τη βελτίωση της οργανωτικής απόδοσης και να σχεδιάζουν τα μέσα για να επιτύχουν αυτήν τη βελτίωση.
  • Επιδεικνύουν κατανόηση των βασικών σταδίων και προκλήσεων που εμπλέκονται στον εντοπισμό ευκαιριών και στρατηγικών για τις νεοσύστατες επιχειρήσεις, ιδίως στο νέο ψηφιακό περιβάλλον.
  • Κατανοούν τις βασικές αρχές διοίκησης και τις διαδικασίες που είναι ζωτικής σημασίας για την επιχειρηματική επιτυχία και που λειτουργούν από εξειδικευμένες λειτουργικές ομάδες σε έναν οργανισμό.
  • Επιδεικνύουν βαθιά γνώση των πτυχών της διοίκησης και των προκλήσεων της βιομηχανίας και της υγειονομικής περίθαλψης.

1ο Εξάμηνο

3. CFG 204 Συγκριτική Εταιρική Διακυβέρνηση 6
4. GMA 611 Διατριβή Μάστερ 12
Σύνολο Πιστωτικών Μονάδων 30

Για οποιαδήποτε απορία έχετε, επικοινωνήστε μαζί μας!