Περιγραφή Προγράμματος Σπουδών

Τα μαθήματα  γίνονται στο κέντρο μας  με δια ζώσης διδασκαλία εξειδικευμένου έμπειρου διδακτικού προσωπικού με συνεχή καθοδήγηση, για την απόκτηση αναγνωρισμένης πιστοποίησης στην Αγγλική γλώσσα ( Aπό Lower B2 έως και Proficiency C2), αλλά και μέσα από την πλατφόρμα e-learning του εκπαιδευτικού μας οργανισμού τόσο σύγχρονα όσο και ασύγχρονα.

Σκοπός Προγράμματος Σπουδών

Άμεσα και Γρήγορα σε διάστημα τεσσάρων μηνών πιστοποίηση σε επίπεδο  B2 Lower, C1 ή C2 Proficiency .

Εξετάσεις

Διενέργεια εξετάσεων, σύμφωνα με τον φορέα στα επίσημα εξεταστικά κέντρα της περιοχής σας. Για τον Νομό Πέλλας διεξάγωνται στις εγκαταστάσεις του Φορέα μας.

To πτυχίο απευθύνεται

• Καθηγητές, Δάσκαλους.
  • Δημόσιους Υπαλλήλους όλων των κρατικών και δημοτικών υπηρεσιών.
  • Στρατιωτικούς, Αστυνομικούς και σε όλο το προσωπικό των Σωμάτων Ασφαλείας.
  • Φοιτητές.
  • Ενήλικες  που το χρειάζονται για την δουλεία τους.
  • Μαθητές.
  • Μαθητές που απέτυχαν την πρώτη φορά και θέλουν εγγυημένο αποτέλεσμα
  • Γενικά σε όσους επιθυμούν να πιστοποιήσουν τις γνώσεις τους στην Αγγλική Γλώσσα άμεσα, γρήγορα, εύκολα και οικονομικά.

Το πτυχίο είναι κατάλληλο για άμεση χρήση

α.      Για προκηρύξεις ΑΣΕΠ , Αξιολόγηση Δημοσίων Υπαλλήλων, Μετατάξεις κ.α. .

β.      Για Προπτυχιακές και Μεταπτυχιακές σπουδές.

γ.       Για θέσεις εργασίας τόσο στον Ιδιωτικό όσο και το Δημόσιο Τομέα όπου απαιτείται η απόδειξη της επάρκειας ξένων γλωσσών.

Πρόγραμμα Μαθημάτων

• Ατομικό πρόγραμμα διδασκαλίας είτε σε πρωινή είτε σε απογευματινή ζώνη με δυνατότητα παγώματος του προγράμματος για, εξεταστική, γιορτές, διακοπές και άλλες επίσημες αργίες.
  • Διάρκεια Προγράμματος έως 4 Μήνες, σύνολο ωρών διδασκαλίας τουλάχιστον 40 ώρες για B2 και 40 για το C2. Και επιπρόσθετες ώρες αν υπάρξει ανάγκη σε προνομιακό κόστος.  Xρήση Πλατφόρμας E- learning για τρείς μήνες και 1 φορά την εβδομάδα από 2.5 ώρες μαθήματα με καθηγητή είτε δια ζώσης στο κέντρο μας είτε εξ αποστάσεως μεσα απο πλατφόρμα σύγχρονης(LIVE) μετάδοσης.
  • On Line πλατφόρμα τηλε-εκπαίδευσης με βιβλίο για την εκμάθηση της γραμματικής.
  • Εκπαίδευση με την υποστήριξη έμπειρων και ειδικευμένων καθηγητών για το PTE.
  • Έναρξη νέων τμημάτων κάθε εβδομάδα.

Τι προσφέρει το P.T.E.

• Εγγύηση Επιτυχίας Αποτελέσματος και Δωρεάν Επανεξέταση.
  • Εξετάσεις στο Κέντρο μας για τον Νομό Πέλλας.
  • Πλήρης συμψηφισμός και των 4 δεξιοτήτων (Listening, Reading, Writing, Speaking).
  • Ενιαίο format σε όλα τα επίπεδα.
  • Μάθημα από πιστοποιημένη πλατφόρμα εκπαίδευσης και σύγχρονα (live) και ασύγχρονα.
  • Σταθερή βάση στο 50% για τα επίπεδα A1, A2, Β1, Β2, Γ1 και 60% Γ2.
  • Διεθνής Αναγνώριση από Δημόσιους και Ιδιωτικούς Οργανισμούς και Πανεπιστήμια και το Α.Σ.Ε.Π.
  • Εξαιρετικές συνθήκες για άτομα με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες.
  • Πληθώρα βιβλιογραφία προετοιμασίας.
  • Από το δεύτερο μέρος του listening ο υποψήφιος κερδίζει βαθμούς και στο writing.
  • Οι εκθέσεις είναι καθοδηγούμενες από προεπιλεγμένες ιδέες.
  • Επιλογή ενός από δύο θέματα εκθέσεων.
  • Στην προφορική εξέταση παρευρίσκεται ένας υποψήφιος.
  • Δεν υπάρχει answer sheet. Ο υποψήφιος γράφει κατευθείαν πάνω στο booklet.
  • Διαθέσιμα εξεταστικά κέντρα σε όλη την Ελλάδα και την Κύπρο.
  • Τρείς (3) εξεταστικές περίοδοι Δεκέμβριος, Μάιος, Ιούνιος.
  • Ευελιξία στο ωράριο. Ελεύθερη επιλογή ωραρίου και ημερών παρακολούθησης μαθημάτων.
  • Κόστος Εξετάσεων και Δωρεάν δεύτερη επανεξέταση σε περίπτωση αποτυχίας χωρίς άλλη οικονομική επιβάρυνση.
  • Δωρεάν υλικό σε έντυπη μορφή για την πιστοποίηση όπως Past Papers ή ότι άλλο θεωρηθεί χρήσιμο για την άψογη προετοιμασία.
  • Απόκτηση ενός πιστοποιητικού με κύρος, χωρίς ημερομηνία λήξης, καθώς  δεν χρειάζεται ανανέωση.

Κόστος Πιστοποίησης

Το κόστος για την απόκτηση της πιστοποίησης μπορεί να εξοφληθεί εντός δύο δόσεων το 50% με την κατάθεση της αίτησης και το υπόλοιπο εντός 30 ημέρων.

Επίπεδο Πιστοποίησης

Δίδακτρα

Εξέταστρα

Συνολικό Κόστος

A1-B1

300,00

50,00 € –  80,00

Lower Β2

445,00

150,00

595,00

Αdvanced C1  / Proficiency C2

615,00

180,00

795,00

Στην τιμή περιλαμβάνονται τα μαθήματα, το κόστος των εξετάσεων και δεν απαιτείται άλλη οικονομική απαίτηση πέραν του ποσού των 50,00   για την αγορά του βιβλίου και της χρήσης της πλατφόρμας

Αιτήσεις – Δικαιολογητικά

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την υποβολή αιτήσεων:

1. Αίτηση
  2. Καταθετήριο τραπέζης
  3. Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου ή Πιστοποιητικό Ταυτοπροσωπίας με φωτογραφία (για παιδιά κάτω των 12 ετών που δεν μπορούν να βγάλουν ταυτότητα)

Δικαιολογητικά για την εγγραφή Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες και/ή μαθησιακές δυσκολίες:

1. Αίτηση «Special Arrangements Request Form»
  2. Καταθετήριο τραπέζης
  4. Ιατρική γνωμάτευση των τελευταίων τριών χρόνων μεταφρασμένη στην αγγλική γλώσσα. Για τις περιπτώσεις δυσλεξίας είναι απαραίτητα δύο (2) πρόσφατα δείγματα γραφής (κείμενα) του υποψηφίου. (Η γνωμάτευση θα πρέπει να είναι από δημόσιο νοσοκομείο ή ασφαλιστικό φορέα και στις περιπτώσεις δυσλεξίας γίνεται δεκτή γνωμάτευση και από το Κέντρο Δυσλεξίας Παυλίδη).
Εγγραφή αγγλικών PTE
Βήμα 1
Βήμα 2
Βήμα 3